O klubu

Moravská Slavia je nejstarším sportovním klubem na Moravě. Byla založena v roce 1904, v roce konání 3. olympijských her v Saint Louis v Americe.

Sportovní gymnastika začala svoji činnost v Moravské Slavii v roce 1965. Zakladatelem oddílu, výborným trenérem a dlouholetým předsedou byl Jan Budík, který začal nejprve s družstvem žáků. V následujícím roce vznikla družstva žákyň pod vedením manželů Václava a Zdenky Janákových.

Oddíl původně neměl vlastní tělocvičnu a cvičil střídavě ve školních tělocvičnách ZDŠ Pekařská, Vídeňská, Úvoz a v tělocvičně na Mendlově náměstí (Orlovna). Postupně se rozšiřovala členská základna a vznikala tak další družstva žákyň a žáků. Rozrůstal se také kolektiv dobrovolných trenérů (Konrád Stuchlík, Jana Budíková, Eva Jarošová) a první sportovní výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat, jak v pohárových soutěžích, tak v krajských přeborech i přeborech ČSR. Mezi nejlepší závodníky té doby patřili Jan Caska, Miloš Budík, Jasan Haluza, k nim se později připojili Petr Schöller, Mirek Stuchlík a další.

Lepší podmínky v přípravě závodníků a závodnic nastaly v roce 1974, kdy byla slavnostně otevřena nová sportovní hala na Vídeňské ulici, ve které oddíl sportovní gymnastiky získal vlastní tělocvičnu. To se projevilo dalším růstem sportovní výkonnosti zejména ženských složek. Družstvo žen, pod vedením již zmíněné trenérské dvojice manželů Janákových, se probojovalo do celostátní ligy, ve které startovala převážně družstva tzv. středisek vrcholového sportu, s profesionálními trenéry, dotovaná ze státního rozpočtu ČSTV. Po dobu osmi let startovaly ženy Moravské Slavie v celostátní lize vedle družstev Sparty Praha, TJ Vítkovice, Zbrojovka Brno, Inter Bratislava, Spartak Děčín, Spoje Praha, Baník Ostrava. Moravskou Slavii reprezentovaly závodnice jako Helena Šmídová, Alena Cabejšková, Ivana Böhmová, Dagmar Horňanská, Helena Kostelková, později to byly Hana Nechvátalová, Lenka Chladová, Martina Loupová, Radka Nováková, Magda Podroužková a jiné.

1. 7. 1993 se z oddílu sportovní gymnastiky stává samostatný právní subjekt – Klub sportovní gymnastiky Moravská Slavia Brno (dále KSG). Svoji činnost rozvíjí i nadále v hale na Vídeňské ulici společně s basketbalovým klubem, kulečníkem a kulturistikou.

Vedle zajišťování sportovní gymnastiky na výkonnostní úrovni rozšiřuje svoji aktivitu i v oblasti rekreačního sportu. Vznikají skupiny zdravotní gymnastiky, kondiční gymnastiky pro mládež, jóga, aerobik, akrobacie pro mládež, cvičení rodičů a dětí a další.

V roce 1996 začíná KSG s novým sportovním odvětvím TeamGym (dříve Euroteam). Pod vedením trenérů manželů Janákových, Martiny Loupové, Táni Slavíkové dosáhla družstva v krátkém čase vynikajících výsledků na republikové i mezinárodní úrovni. Ženy startovaly na sedmi z osmi dosud uskutečněných mistrovství Evropy (1996 – Finsko, 1998 – Dánsko, 2000 – Anglie, 2002 – Francie, 2004 – Rakousko, 2006 – Česká republika, 2010 – Švédsko).

Již od svého vzniku oddíl aktivně vyhledává kontakty a spolupráci na mezinárodním poli. V letech 1975 – 1993 se družstvo žen každý rok utkalo s družstvem BSG Turbine Leipzig, v letech 1977 – 1981 také s polským družstvem Tecza Lodž a v letech 1982 – 1983 s rumunským družstvem Cluj Napoca. Od roku 1993 je aktivita orientována spíše na země západní Evropy. Družstva děvčat se účastní zahraničních závodů v soutěži TeamGym, gymnastických setkání a mezinárodních gymnastických kempů. V letech 2008, 2010 a 2011 uspořádal klub gymnastický kemp s dánskými gymnasty z DGI.

Každodenní tvrdá dřina v tělocvičně je zpestřena letním soustředěním v Říčkách u Domašova a zimním lyžařským výcvikem v Čenkovicích.